Mobilní web, který zaujme

3 otázky, které si musíte zodpovědět, abyste byli schopni vytvořit mobilní verzi úvodní stránky, která zaujme každého návštěvníka

Vytvoření mobilní verze úvodní stránky není jednoduchý úkol.

Pro začátek budete muset napěchovat všechny podstatné části úvodní stránky do polovičního prostoru.

Ale skutečně choulostivou částí je porozumění – a přizpůsobení – se způsobu, jakým se mění chování vašich uživatelů, pokud prohlížejí váš web na dlani jejich ruky. Jak se jejich motivace liší od uživatelů stolních počítačů? Jaké starosti mají když navštíví vaší stránku?

Vědět, jaké otázky si položit, je jediný způsob, jak získat odpovědi, které potřebujete k vytvoření mobilních úvodních stránek s vysokými konverzemi.

V nedávném webináři Bryan Eisenberg (autor Call to Action, který se může pyšnit více jak 20. lety zkušeností CRO-conversion rate optimization) pomohl odkrýt myšlenky a motivaci uživatelů mobilních zařízení a poskytl jasný rozbor anatomie mobilní verze úvodní stránky s vysokými konverzemi.

Níže se dozvíte 3 otázky vyjmuté z onoho webináře, které si musíte položit, abyste byli schopni vytvořit uhlazenější a dobře vypadající mobilní verzi úvodní stránky.

Otázka č. 1: Kolik informací vaši mobilní uživatelé opravdu potřebují?

Bryan vysvětlil, že chování vašich mobilních uživatelů je od základů jiné než chování počítačových uživatelů – zvláště jedná-li se o shromažďování informací.

Chování počítačových uživatelů přirovnal k sednutí si k hlavnímu jídlu dne. Nalijí si sklenici vody, vezmou si ubrousek a posadí se ke stolu. Jsou ve stavu mysli, kdy je větší pravděpodobnost, že se ponoří hlouběji do daného tématu a dokončí, co začali.

Ale na mobilu je to podle Bryana úplně jiná hra:

Chování lze přirovnat k odpolední svačině. Neponoříme se hluboko do tématu – chceme pouze kousky informací.

Co to znamená pro mobilní verze vašich úvodních stránek?

Mobilní uživatelé budou s největší pravděpodobností v prvotní fázi vyhledávání, takže informace, které poskytujete musí být lehce stravitelné, jinak to vzdají a půjdou hledat někam jinam.

Pro představu Bryan porovnal mobilní verze úvodních stránek Intuit a Paypal.

Mobilní úvodní stránka PayPalu je na 11. obrazovek, což je podle Bryana pro mobilní uživatele až moc dlouhé:

Mobil

11. obrazovková mobilní úvodní stránka PayPalu není optimalizována pro mobilní uživatele se „svačinovým“ stavem mysli.

Jelikož jsou ve „svačinové“ náladě, tak nutit je zběsile jezdit po stránce jim způsobí pouze zažívací potíže – a bude to mít za následek, že odejdou jinam.

Na druhou stranu Intuit úvodní stránka je na stejné vlně jako „svačinová“ nálada mobilních uživatelů.

Intuit mobilní úvodní stránka

Intuit mobilní úvodní stránka poskytuje informace, které mobilní uživatelé potřebují, když jsou ve vyhledávací fázi – a ani o slovo více.

Informace na Intuit mobilní úvodní stránce jsou předžvýkané na velmi dobře stravitelná sousta a obsahují tak akorát informací, aby udrželi svačícího mobilního uživatele v pozoru.

Ačkoliv je velká pravděpodobnost, že mobilní uživatelé budou ve vyhledávacím módu, tak Bryan poukázal, že stále si tuto skutečnost musíte ověřit na svých uživatelích. Záleží na vaší nabídce a požadované úrovni závazku, mobilní uživatelé mohou být v jiné fázi nákupního cyklumusíte udělat průzkum, abyste to zjistili.

Pro začátek je dobré si zjistit, která klíčová slova mobilní uživatelé vyhledávají. Tohle zjištění vám umožní vžít se do jejich mysli a získat lepší představu o jejich současné fázi nákupního cyklu.

Jakmile zjistíte jejich záměr, tak můžete svléknout vaši stránku, aby obsahovala pouze informace, které vaši návštěvníci potřebují k požadované akci.

Otázka č. 2: Porozumí potencionální zákazníci vaší nabídce bez ohledu na to, odkud přicházejí?

Ať už na vaší úvodní stránku vaši návštěvníci přijdou z emailu, PPC reklamy, sociálních médií nebo jakéhokoliv jiného marketingového kanálu, tak vaše nabídka musí být křišťálově jasná. To by mělo být samozřejmostí – avšak úvodní stránky, které neposkytují obsah v kontextu s nabídkou (bez ohledu na to, odkud návštěvníci přicházejí) jsou dost časté. Toto je dost problematické, jelikož jak se Bryan poučil za léta studií použitelnosti, lidé na nabídku zapomenou doslova z kliknutí na kliknutí. Bryan uvedl Bla Bla Car’s mobilní úvodní stránku jako příklad této časté chyby:

PPC reklamy

Ačkoliv tato úvodní stránka obsahuje mnoho podstatných elementů jako logo, recenze a jasné CTA tlačítko, tak postrádá dva důležité elementy, které by poskytly kontext pro mobilní uživatele: Titulek a jasný popis nabídky. Bryan zjistil, že mnoho důležitých otázek zůstalo nezodpovězeno:

Čeho se snažíme, aby lidé dosáhli? Jaký zásadní nedostatek řešíte? Jaká je nabídka?

Jak Bryan vysvětloval, tak nemůžete předpokládat, že si váš návštěvník bude pamatovat kompletní detaily vaší nabídky z reklamních emailů nebo PPC reklam. Ujistěte se, že vaše úvodní stránka jasně popisuje hodnotu vaší nabídky – třeba i bez kontextu s tím, co předcházelo návštěvě vašeho webu.

Otázka č. 3: Uzavřeli jste všechny mezery, které dělají vaše CTA méně přesvědčivé?

Mít silné CTA (výzvu k akci) není pouze o optimalizování zkopírovaného tlačítka – jedná se o vytvoření zvučného argumentu napříč celou úvodní stránkou (bez jakýchkoliv konverzních mezer).

Jak Bryan podotkl, musíte se sami sebe zeptat:

Uzavřel jsem všechny mezery? Udělal jsem všechno pro to, aby se návštěvníci cítili pohodlně při konání dalšího kroku?

Bryan si například myslel, že Laserfiche úvodní stránka jasně vysvětlila nabídku, ale postrádala to, čemu říká elementy „tvorby důvěry“.

Laserfiche úvodní stránkaUdělali skvělou práci s vytvořením úvodní stránky s jasným záměrem na nabídku a navrch tomu dodali velké, kontrastní CTA tlačítko. Nicméně, stránka neposkytuje uživatelům pocit, proč jsou důvěryhodným zdrojem.

A nedostatek sociálních důkazů nutí návštěvníky dupnout na brzdy a klást si otázky jako, „Kdo jste a proč bych s vámi měl obchodovat?“

Ke zvýšení autority Bryan navrhuje následující:

  • Vložit zpětnou vazbu od lidí, kteří se zúčastnili předchozích webinářů.
  • Přiložit loga známých společností, které se zúčastnily.

Bez ohledu na to, o jaký sociální důkaz se jedná, Bryan doporučuje vložit to hned nad formulář, aby popostrčil lidi vpřed a povzbudil je k vyplnění formuláře.

Bonusový tip:

Pokud na stránkách sbíráte informace o návštěvnících, tak vytvořte krátký a atraktivní formulář. Pokud budete potřebovat více informací, tak vždy můžete později navázat emailem a požádat o ně.

Poslední kontrola s „Conversion Trinity“ (Konverzní Trojice)

Neexistuje žádný jiný způsob, jak se s tím poprat; vytvořit mobilní úvodní stránku není lehká věc. Není snadné být stručný, aniž byste omylem nevynechali nějaký základní element úvodní stránky.

Pokud budete mít nějaké pochybnosti, tak seřízněte vaší mobilní úvodní stránku tak, aby byla co nejstručnější a poté si svou práci zkontrolujte pomocí modelu Conversion Trinity, o který se Bryan podělil na webináři.

Converze

Podívejte se na všechny vaše úvodní stránky a zeptejte se sami sebe:

  • Je vaše úvodní stránka relevantní se speciálními požadavky vašich návštěvníků?
  • Je hodnota, kterou vaše nabídka poskytuje, jasně vysvětlena?
  • Je vaše CTA působivé a hodno kliknutí (bez jakýchkoliv mezer)?

Ať už je vaše úvodní stránka mobilní nebo ne, zodpovězení těchto tří otázek vám může pomoci s eliminací případných škod ještě před tím, než stránky spustíte.

Zpátky k vám – jsou vaše mobilní úvodní stránky vinny ze zanedbání některého ze tří elementů „Conversion Trinity“?

Štítky:

Žádné komentáře

Váš názor

Search