Která barva má nejvíce konverzí?

Barva je nedílnou součástí našeho každodenního života. Avšak záleží na barvách v otázce konverzí?

Všechno v našem světě se skládá z věcí, které mají různé barvy.  Různé barvy nás mohou povzbudit a jiné mohou zhoršit naší náladu. Barvy jsou také spojené s naší psychologickou stránkou – říká se, že určité barvy jsou spojené s různými kvalitami a emocemi. Mohou mít některé barvy větší konverze?

V různých kulturách mohou různé barvy znamenat protikladné věci. Například v čínské kultuře je bílá barva barvou smutku a smrti, zatímco v Brazílii má tento význam barva fialová. Žlutá je posvátná barva pro Hinduisty, ale pro Řeky představuje smutek a pro Francouze žárlivost. V Severní Americe je s žárlivostí spojená zelená barva. Lidé z tropických zemí reagují nejpozitivněji na teplé barvy, zatímco lidé ze severských zemí, kde je chladnější podnebí, preferují studenější barvy atp.

Říká se, že v severoamerické kultuře modrá barva vzbuzuje pocit jistoty, ale také povzbuzuje apetit. Zelená znamená přírodu, čerstvost, růst a peníze. Žlutá přináší slunce a sluneční paprsky se štěstím.

Určitě na tomhle bude něco pravdy, ale jsme schopni to převést do online podoby a zvednout tak naše konverze?

Experimenty s použitím barev

Červená z vás může udělat vítěze

Skoro ve všech případech červená znamená stop. Červená znamená nebezpečí. Červená znamená horké. A po analýza výsledků z olympijských her v roce 2004 výzkumníci zjistili, že červená také znamená dominanci.

Zkoumali box, taekwondo, řecko-římský zápas a freestyle zápasení na olympijských hrách v roce 2004  V těchto sportech jsou závodníkům náhodně přidělené červené nebo modré dresy, aby nedocházelo k žádným sporům.

wrestling

V 16. kolech z 21. vyhráli červení. Podobné sklony byly objeveny i v evropském fotbalovém šampionátu v roce 2004. Výzkumníci jsou opatrní při dokazování, že efekt červené je v tomto případě mírný. A že červená barva může být rozhodujícím faktorem u rovnocenných soupeřů – ale stále nějaký efekt má.

Zjistili jsme, že nošení červené je soustavně spojeno s vyšší pravděpodobností výhry,“ napsali výzkumníci z Univerzity v Durhamu, Russell Hill a Robert Barton.

…a poražený

Výzkumníci z univerzity v Rochesteru zjistili, že červená barva nás také může brzdit při našem nejlepším výkonu v testech. V jejich experimentech chtěli zjistit, zda-li vnímání červené barvy bude mít nějaký efekt na výsledky důležitých testů, jako jsou IQ testy a velké školní testy. V akademickém prostředí je červená barva často spojována s označováním chyb na školních papírech.

Výsledky

Ve čtyřech experimentech se potvrdilo, že i krátkodobé vnímání červené barvy bude mít negativní dopad na výsledek. „Vede to lidi k horším výsledkům bez jejich vědomí, jde-li o studijní výsledky“,  říká Elliot (jeden z autorů).

Zjištění ukazují a výzkumníci hlásí, že „je třeba dbát na použití červené barvy v prospěchových kontextech a ukázat, jak může barva působit v pozici subtilního zástupce životního prostředí, který má zásadní vliv na naše chování.“

Barva a chuť  horké čokolády

coco

Ukázalo se, že barva nádob, ve kterých máme servírované jídlo a pití přispívá k vůni a chuti vašeho jídla a pití. Toto vyplývá například z pití horké čokolády, vysvětluje Betina Piqueras-Fiszman, výzkumnice na Polytechnic University of Valencia (Španělsko). Spolu se svým kolegou Charles Spence z University of Oxford (Anglie).

Experiment

Experiment obsahoval 57 účastníků, kteří měli hodnotit vzorky horké čokolády podávané ve čtyřech různých barvách (bílé, krémové, oranžové a červené) plastických kelímků. Všechny měly stejnou velikost a byly uvnitř bílé.

Výsledky

Výsledky odhalily, že horká čokoláda podávaná v oranžovém a krémovém kelímku byla účastníky hodnocena za lepší. Nicméně sladkost a vůně byly hodnoceny stejně ve všech kelímcích, bez ohledu na barvu.

„Existuje pevné pravidlo, že chuť a aroma jsou lepší v kelímku určité barvy nebo odstínu,“ poznamenala Piqueras-Fiszman. „Ve skutečnosti se toto liší druhem jídla, ale pravdou je, že jelikož k tomuto efektu dochází, tak by se mělo barvám nádob klást více pozornosti, poněvadž je v tom více potenciálu, než si myslíte.“

V jiných experimentech se ukázalo, že jahodová pěna se zdá sladší a výraznější na bílém talíři, než na černém.

Nejlepší barva tlačítek

Sice je dobré vědět, že červená vám může zvýšit šance na výhru ve sportovních sázkách a že horká čokoláda chutná lépe v kelímku určité barvy, ale co má toto společného s konverzemi na webu? Poskytuje červená barva doopravdy výhodu při konverzích?

Válka mezi zeleným a červeným tlačítkem

Kolem barvy tlačítek, která generují největší konverze, byl velký spor ve světě webmasterů. Unbounce.com tvrdil, že budoucnost CTA tlačítek je BOB. Což znamená „Big Orange Button“ (velké oranžové tlačítko).

Existuje mnoho zajímavých A/B testů, kdy oranžová, v našem případě většinou červená tlačítka vykazovala lepší výsledky v porovnání s konkurenčními barvami včetně zelené.

Když se zamyslíte nad zelenou, tak je to většinou barva spojená s pozitivními emocemi. Jakmile se na semaforu rozsvítí zelená, tak to znamená, že můžete jet. A opačně s červenou. Tato barva je většinou spojena s negativními emocemi. U příkladu se semaforem, jakmile se rozsvítí červená, tak musíte stát.

Takže, co myslíte?

Která barva vyhraje? Zelená nebo červená, červená nebo zelená? Přečtěte si následující testy a dozvíte se to.

Test č. 1

dmix

Dmix.ca psali o jednom z jejich projektu, ve kterém testovali zelená a červená tlačítka. V jejich testu s 600. účastníky zjistili, že se konverze zvýšili o 34%, když použili červené tlačítko.

34% je slušný vzrůst konverzí. 1:0 pro červená tlačítka.

Test č. 2
hubspot

Další test je od HubSpot. Dělali podobný test se zelenými a červenými tlačítky na webu jednoho z jejich klientů. Test probíhal v průběhu několika dní a celkem se ho zúčastnilo přes 2000 návštěvníků.

Jejich výsledek byl, že červené tlačítko překonalo zelené o 21%. 2:0 pro červené tlačítko.

Test č. 3 
visual-1

Třetí test je od Visual Website Optimizer. Jejich klientem byl eshop prodávající mobilní telefony a příslušenství. Na jeho webu testovali barvy „Buy Now“ tlačítka. Soupeřila spolu tlačítka bílá se zeleným textem, zelená s bílým textem a červená (tmavě oranžová) s bílým textem.

A vítězem byl… Zkuste hádat – zvítězilo červené tlačítko, tentokrát s o 5% lepšími konverzemi. 3:0 červené tlačítko.

Test č. 4
monetate-1

Zatím jsme viděli nekompromisní dominanci červeného tlačítka. Tak to pojďme trochu změnit. Tentokrát se pojďme podívat, jak si červené tlačítko povede proti modrému v testu od Monetate. V jejich testu překvapivě zvítězilo modré tlačítko s konverzemi o 9% vyššími. Mohlo se jednat o anomálii, něco v tom testu muselo být špatně…

Každopádně, konečný výsledek je 3:1 pro červené tlačítko. S klidnou hlavou můžeme říci, že na základě různých A/B testů je nejlepší barvou pro CTA tlačítka ČERVENÁ! Jupííí, vítězství…

Nebo ne?

Nenapsal Peep náhodou následující o barvách ve webdesignu:

Líbil se mi tweet od Naomi Niles:

naomi-tweet

„Příště, až uvidím článek, který bude lidem radit, jak zvýšit konverze použitím jedné barvy místo jiné, budu brečet.“

Nemohu s tím více souhlasit. Tento druh pohádek dává lidem mylnou představu o testování. Ano, samozřejmě – občas barva ovlivňuje výsledky – zvláště ovlivňuje-li vizuální hierarchii, více zviditelňuje výzvy k akci atp. Ale „zelená vs oranžová“ není podstatou A/B testování. Jedná se o porozumění cílovému publiku. Dělání výzkumů a analýz může být únavné a rozhodně se jedná o těžkou práci, ale musí to být nezbytnou součástí vaší práce.

Aby vaše konverze výrazně vzrostly, tak musíte udělat výzkum konverzí. Musíte udělat tu těžkou práci.

Výrazný nárůst konverzí se neobjeví díky psychologickým trikům, ale vyplyne z analýzy potřeb vašich zákazníků, jazyka, který jim bude blízký a jak to chtějí koupit. Je to o vnímání hodnoty celé nabídky.

Poslední test

Pojďme se podívat na poslední příklad, který tomu všemu dodá větší smysl.  RIPT Apparel testovali barvu jejich Buy Now tlačítka, aby zjistili, zda v tom vidí zákazníci nějaký rozdíl.

original

Toto je originální verze

green-button

A toto je nové tlačítko

Nedošlo k žádnému překvapení, konverze vzrostly. Podíváme-li se na předchozí testy, tak lze říct, že když změnili barvu tlačítka na červenou, tak samozřejmě konverze vzrostou.

Ne tak úplně.

Podívejte se znovu na ten originál, vidíte něco zvláštního? Nebo něco, co by tam mělo být, ale není?

Chybějící tlačítko

V originále chybí tlačítko! „Buy Now“ výzva k akci se jednoduše ztratí v designu – není vidět.  S novým tlačítkem ho můžete jasně vidět, barvy dělají malý až skoro žádný rozdíl. A toto bohužel odstartovalo velký spor kolem červených/oranžových tlačítek. Díváte se na tyto testy a jejich výsledky a vidíte úžasné výsledky, které vám říkají, že tato barva nebo tamta barva dělá lepší konverze.

Ale to jen do doby, než se podíváte blíže. Ve většině případů odhalili něco podobného, např. předtím tam nebylo žádné tlačítko nebo to nové tlačítko je tak výrazné, že vyniká ze zbytku stránky a tím pádem dělá lepší konverze.

Monetate (autor testu modré vs oranžové tlačítko) o tom píše toto:

Zkoumáte-li výsledky detailněji, tak zjistíte, že oranžová tlačítka byla skoro vždy testována v prostředím s žádným předchozím tlačítkem. V těchto případech se nejedná o překvapení, že oranžová tlačítka dělají takový rozdíl. Samozřejmě, že dělají…když je srovnáváte s prostředím s žádným tlačítkem. Prakticky jakékoliv tlačítko způsobí rozdíl, bez rozdílu barvy.

V testu RIPT Apparel testovali ještě jednu finální verzi – tentokrát žluté tlačítko:

yellow-button

V posledním testu konverze vylétly o dalších 6,3%. Takže žluté poráží zelené? Ne, ne, ne.

Barva sama o sobě dělá malý rozdíl.

Barva tlačítka dělá sama o sobě malý až žádný rozdíl. Důležitější je změna vizuální hierarchie celé stránky, jak CTA vyniklo. Plus dodatečné informace a slovosled samotného tlačítka.

To je také to, na co jsme zvyklí. Bing zvýšil jejich zisky o 80 milionů dolarů tím, že našel správnou barvu modré pro jejich odkazy. Proč tomu tak je? To proto, že lidé jsou zvyklí na odkazy v modré barvě. Když poprvé vzniklo WWW, tak modrá byla barva odkazů. Inženýři z Microsoftu také přiznali toto: „… jednalo se o odstín modré, dost podobný tomu, který používá Google.“

Pro webové stránky neexistuje nejlepší barva, která zvýší konverze. Řeknu to znovu: neexistuje ŽÁDNÁ nejlepší barva pro zvýšení konverzí.

U testu se žlutým tlačítkem také přidali důraz na časový limit (10$ pouze po dobu 24h) k tlačítku, které bylo zobrazováno stále dokola, aby zvedlo konverze. V případě Bingu a modré se jednalo o sílu konvence v akci.

Zpět k HubSpot

To stejné můžeme říct o HubSpot příkladu. Podívejte se na to znovu:

hubspot

Podívejte se na originální zelenou nalevo a na novou červenou. Všimli jste si něčeho, co by mohlo přispět k červenému tlačítku, jakožto lepší volbě? Něco v kompletním designu stránky?

Něčeho jako – já nevím – třeba použití zelené barvy, jako hlavní barvy na stránce? Bingo! Zelená je dominantní barva na celé stránce. A co se stane, když do tohoto mixu přidáte zelené tlačítko?

Nevynikne! Mohli ho testovat s jakoukoliv jasnou barvou a získali by stejný typ „úžasných“ výsledků konverzí.

Abychom HubSpotu úplně nekřivdili, tak tvrdí, že: „tyto výsledky nelze aplikovat na všechny situace. Můžeme pouze říct, že pasují do podmínek, ze kterých vyplynuly: v tomto designu, na tomto webu, s publikem, které to vidělo.“  Ale stejně, zelené tlačítko na stránce s dominantním zeleným designem, opravdu?

Závěrem

Na barvě záleží, někdy hodně. Ale říct, že jedna barva dělá větší konverze než jiná je jednoduše blbost. Neexistuje jedna univerzální barva. Co funguje na jedné stránce, nemusí nezbytně fungovat na jiné.

Na vizuální hierarchii záleží a nechat vaše CTA vyniknout je také podstatné. Takže „zelená vs červená“ není tolik o barvě, ale „důležité informace musí byt dostatečně zvýrazněny“ a pokud ne, jak můžeme tuto situaci napravit.

Volba redakce

Štítky:,

Žádné komentáře

Váš názor

Search