20 způsobů, jak napsat výzvu k akci (CTA)

Vytvoření dobré výzvy k akci vyžaduje čas a kreativitu. Představte si, že byste byli schopni vymyslet úžasné CTA za několik vteřin – tady vám ukážu jak!

Všimli jste si, co jsem udělal? Použil jsem výzvu k akci (CTA) v naději, že vás zaujme to, co vám chci sdělit.

Pravdou je, že jakožto marketingoví odborníci musíme několikrát denně vymýšlet těžká a lehká CTA pro reklamy produktů, části obsahu, firemní úkoly atp.  Pokud jste jako já, tak vás to časem může začít unavovat, namáhat váš mozek vymýšlením nových kreativních způsobů, jak vypíchnout něco, co bude mít potencionální úspěch pořád dokola.

Abych vám pomohl ušetřit nějaký ten čas v tomto úsilí, tak jsem vytvořil  „tahák“, který ukazuje 20 různých způsobů, jak napsat CTA, v naději, že to stimuluje vaší kreativitu a drasticky zkrátí čas na vymyšlení skvělého CTA.

1. Okamžité uspokojení

Lidé nesnáší čekání…na cokoliv. Zakládání si na této skutečnosti je skvělý způsob, jak přinutit lidi, aby zareagovali na vaši nabídku, pokud je rychlost hlavním faktorem.

Potřebujete pomoc při výpočtu daní? Účetní jsou online, odpověď dostanete ve vteřině!

Tento typ CTA dělá skvělou práci při podotýkání, že někdo může získat rychlou odpověď nebo pomoc s přípravou celého daňového přiznání.

2. Hraní na city

Používání emocí může být pro někoho silnou motivací, aby zareagoval na vaší nabídku. Super Bowl 2015 měl více emotivně nabitých reklam, než jsem kdy na jeden zátah shlédl. Názorným příkladem je #LikeAGirl (jako holka) reklama od Always, která mi vehnala slzy do očí.

Dohromady děláme skvělé věci. Jdeš do toho taky? (#likeagirl)

Toto emotivní CTA funguje na několika úrovních. Nejdříve vás donutí cítit se jako blbec, pokud jste někdy použili přirovnání „jako holka“ v negativním slova smyslu. A zadruhé, využívá váš pocit hanby k motivování vás, abyste se připojili k jejich hnutí v boji proti společenským stereotypům.

3. Situační

Potřebujete-li CTA pro specifickou demografii nebo oblast, tak vytvoření situačního kontextu je skvělá strategie, jak získat požadovanou akci.

Jak často si necháváte doručit kávu? Přestaňte se starat a seznamte svého šéfa s našimi poplatky za dodání.

Toto CTA přitahuje lidi, kteří si nechávají dovážet kávu, zatímco podotýká, že nejnižší ceny doručení by změnily jejich způsob myšlení nebo starostí o tuto službu.

4. Zhoršení problému

Mnoho marketingových odborníků považuje toto CTA za jedno z nejoblíbenějších a nejúspěšnějších. Tento vzorec funguje na určení problému, vysvětlení, co by se mohlo stát, pokud by problém přetrvával a poté konečné řešení.

Máte citlivé zuby? Čím déle budete čekat, tím vážnější a nákladnější to může být. Zarezervujte si schůzku teď hned!

Zhoršením problému můžete vytvořit motivaci na základě toho, co lidé nechtějí zažít, pokud budou čekat s jeho řešením.

5. Důsledek a efekt

Toto je velmi podobné CTA řešení problému s tím rozdílem, že začínáte otázkou na efekt nebo dopad problematické situace.

Kazí dlouhá doba odezvy pověst vaší společnosti? Získejte svou reputaci zpět prostřednictvím našeho servisního centra, které je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

V podstatě, toto CTA dává důrazně najevo možné bolesti, které mohou potencionální zákazníci momentálně zažívat spojené s problémy, kterým čelí.

6. Lidé chtějí někam patřit

Lidé nemají rádi pocit, že přicházejí o něco, co si již užívá někdo jiný. Stránky jako MailChimp dělají skvělou práci s vnuknutím pocitu, že všichni ostatní to dělají snadněji pomocí jejich služby, tak proč se k nim také nepřipojit jednoduchou registrací?

Přidejte se k více jak 7 milionům lidí, kteří používají MailChimp k tomu, aby každý den rozeslali 500 milionů emailů.

7. Jak to funguje

Občas je dobrá strategie jít přímo k jádru věci a dát lidem vědět, jak přesně vaše nabídka funguje.

Dollar Shave Club nikdy nefungoval jednodušeji. Vyberte si jeden z našich holících strojků, zaplaťte pouze za něj a my vám ho doručíme každý měsíc rovnou k vašim dveřím.

Toto CTA dělá skvělou práci s vysvětlením, co a jak tato firma dělá bez větší potřeby kreativity.

 8. Zaměření na funkce

Každý produkt má určité funkce, které ho odlišují. Použití této strategie je vhodné v nasyceném trhu, pokud se snažíte vyniknout v davu.

Vlastní podávání zpráv? Máme. Výzkumné nástroje? Máme. Otázky a odpovědi s nejužitečnější komunitou marketérů na webu? Samozřejmě máme.

Screenshot pořízen 17.3. 2015 z moz.com

Toto CTA je dobrým příkladem výpisu několika funkcí s cílem jasně sdělit některé z extra funkcí, které produkt nebo služba může nabídnout.

9. Zaměření na výhody

Toto je další hojně používaná CTA strategie a to z dobrého důvodu!  Zaměření se raději na výhody produktu nebo služby, než na funkce je skvělý způsob, jak ukázat zákazníkovi, co mohou zažít POTÉ, co provedou akci.

Kompletní řešení pro jakýkoliv druh podnikání. Square je jedna služba pro celé vaše podnikání, od registrace do vaší kapsy až po informační zprávy na váš notebook. Ať už prodáváte z kufru nebo otevíráte 20. pobočku, Square vám pomůže, aby vaše podnikání vyžadovalo méně práce.

Pro více informací vyberte typ vašeho podnikání.

10. Prodávejte slevy

Lidem, kteří chtějí při nákupech pouze ušetřit, stačí jen otevřeně říct, co za těmito slevami stojí a máte jejich kladnou reakci.

Získejte nabídku na pojištění vašeho vozu a můžete ušetřit více jak 6000 Kč. Začněte s nabídkou na pojištění vašeho vozu

I když pojištění automobilu není nezbytně ta nejatraktivnější věc k nákupu, tak možnost ušetřit na něm více jak 500$ je v tomto případě lákadlo, které vám zaručí požadovanou akci od zákazníka. Také zvědavost, zda-li je možné tolik ušetřit, je skvělým lákadlem pro zvědavce, kteří si nechají vytvořit cenovou nabídku.

11. Použití strachu

Jak přesně může být použit strach, aby motivoval v CTA? Mám rád způsob, kterým to popisuje Andrew McDermott:

„Křičí z toho následky, nebezpečí a prohra. Hvizd pneumatik zaplavuje vaše tělo adrenalinem, potetovaný motorkář zaparkoval vedle vás a zpovzdálí slyšíte policejní sirény. Toto CTA se zaměřuje na váš největší strach, ne na to, co se s největší pravděpodobností stane.“

V příkladu níže CDC skvěle používá strach, aby přinutili lidi konat.

Rada od bývalého kuřáka. Udělejte si seznam věcí, které kvůli kouření klidně ztratíte. Pro bezplatnou pomoc při přestávání s kouřením volejte…

12. Individualizace poselství

Pro koho přesně píšete vaše CTA? Jste schopni představit si, kdo jsou a jaký typ osobnosti ztělesňují.  Čím lépe si dokážete představit ke komu mluvíte, tím snadněji budete schopní vytvořit výborné CTA.

Pokud například píšu CTA pro majitele malých podniků, kteří se tolik neangažují v online světě, tak se nebudu zaměřovat na SEO software s milionem reportů, který je spíše pro velké korporace. Malého podnikatele takovéto věci nezajímají. Vše, co chtějí vidět je nárůst prodejů.

44% prodejců začíná tím, že použije vyhledávač. Jsou vaše výrobky online? Podívejte se, jak vám můžeme pomoci.

13. Použití návnady

Všichni máme rádi dobré příběhy, ale pokud neslyšíme konec, tak se můžeme zbláznit! Hollywood je v tomto velmi dobrý, rozdělí příběh do tří samostatných filmů, aby vás udrželi na udici a dívali jste se na všechny tři, jelikož chcete znát konec příběhu.

Poté, co jsme zrušili naši Facebookovou stránku, jsme zaznamenali největší prodeje v sociálních médiích. Zjistěte jak!

Hraní na úzkost lidí, kteří nevědí, jak příběh skončí, je skvělý způsob, jak motivovat k akci.

14. Udělejte z toho hru

Co je nejlepšího na televizních soutěžích? Neuvěřitelné výhry, které někdo může vyhrát pouhou účastí! Udělejte z vašeho CTA hru a získejte tak obrovský počet reakcí.

Zavolejte a řekněte si o The Dish Challenge

Přejděte k DISH a pokud vám neušetříme více než 250 dolarů, tak vám 250 dolarů dáme.

Takovéto CTA fungují velmi dobře, jelikož zákazník si řekne: „co mohu ztratit?“ Tento typ myšlení je donutí méně se soustředit na osobní informace, které odevzdávají a více na cenu(y), které mohou vyhrát.

15. Nabídněte bonus

Kdo by nechtěl něco navíc zdarma k registraci pro službu nebo k nákupu produktu?

Sprint představuje

Přestřihněte svůj účet napůl! Přineste nám váš účet od Verizonu nebo AT&T (američtí mobilní operátoři) a váš telefon a my váš tarif sestříháme na polovinu. Plus, vyplatíme jakoukoliv smlouvu na váš telefon.

Sprint si zakládá na „proč ne?“ pocitu jejich potencionálních zákazníků tím, že jim nabízí bonus zaplacení jejich stávajícího paušálu s tímto CTA.

16. Pohoňte ego

Uznání lidských úspěchů a znalostí je zakořeněno v lidské společnosti. Mnoho z nás má pocit, že si něco zasloužíme, jenom díky tomu kdo jsme. Tato strategie je skvělý způsob, jak vytvořit působivé CTA.

Nošeny více prezidenty, vůdci a vizionáři než jakékoliv jiné hodinky.

Tento příklad od společnosti Rolex jasně hraje na něčí ego tím, že jim dodává pocit členství v luxusním klubu nošením jejich hodinek.

17. Vytvořte nějaké vzrušení

Opravdu se mi líbí, popis Briana Letta, jak vytvořit vzrušení kolem vašich produktů nebo nabídek usměrněním vášně a příkladem od Steva Jobse.

„Nestačí pouze mluvit o tom, co váš produkt dělá nebo čím je výjimečný, ukažte jim působivý příklad toho, jak to změní jejich život k lepšímu. To je to, co lidi nabudí.“

Spousta komentářů na vašem průvodci o lepším psaní a rychlejším inzerování. Zkuste některé nápady samy a dejte nám vědět, co si myslíte!

18. Trubte na vlastní roh

Ocenění jsou určená k předvádění, tak pokud nějaká máte, pochlubte se jimi ve vašem dalším CTA. Chlubením se oceněními nebo úspěchy okamžitě vytváříte pocit spolehlivosti a důvěry u potencionálních zákazníků, kteří nemusí porozumět rozdílu mezi vaší nabídkou a nabídkou vaší konkurence.

Mnoho lidí je motivováno tím, že mají něco co je považováno za nejlepší nebo to obdrželo vysoké hodnocení a předvádění získaných ocenění v dobrém CTA ještě zvedne jejich motivaci.

Chevrolet. Nejčastěji oceňovaná automobilka posledních několika let. Podívejte se na skvělé nabídky z našeho vítězného portfolia.

19. Síla odepření

Už vám někdy někdo řekl, že máte přestat něco dělat? Nám všem se to již stalo a není to moc příjemné.

Nikdo z nás nemá rád myšlenku, že jsme dělali něco špatného nebo nehospodárného, nicméně jakmile vám někdo řekne, abyste přestali dělat něco, tak to okamžitě vzbudí váš zájem, vaši pozornost a vaše emotivní senzory jsou nastražené a připravené odpovědět.

Přestaňte utrácet peníze za drahý software pro konferenční volání. Získejte ty samé funkce a další věci navíc ZDARMA!

20. Představte si tohle

Síla představivosti je rozhodně síla, se kterou je třeba počítat, jde-li o vzbuzení zájmu.

Copywriter Brian Clark to řekl takto:

„Vytvoření mentálního obrazu v hlavě čtenáře je jedna z nejúčinnějších věcí, kterou může autor udělat, takto výslovné zapojení představivosti je mocná úvodní technika. Aktivujte oko mysli čtenáře použití slov jako „představte si“, „předpokládejte, že“, „vzpomínáte si, když“ atd.“

Představte si, že ve vašem dalším letu máte více místa pro nohy, že se ve svém křesle můžete libovolně naklonit a že dostáváte ten nejlepší servis. Přeneste sen o perfektním letu v realitu a zarezervujte si ho hned teď!

Závěrem

Doufám, že některé z těchto příkladů vám pomohou rychleji vytvořit úžasné CTA. Pokud některé z těchto CTA bude fungovat pro vás a vaše čtenáře, tak se ho nebojte použít častěji.

Stejně tak, pokud se vám bude zdát, že jsou vaše CTA zastaralé, tak se nebojte použít něco nového z tohoto seznamu – jediným způsobem, jak získat jiné výsledky, je zkusit něco nového!

Hledáte více nápadů na CTA? Pokud ano, tak se podívejte na www.searchenginejournal.com a autora Kevan Lee a jeho úžasný článek na téma Jak získat čtenářovu pozornost (How to grab a readers attention). Díky za inspiraci Kevane!

Existují nějaká CTA z tohoto seznamu, která vám sklízí skvělý úspěch? Existují jiné typy CTA, která jsem vynechal a myslíte si, že by stálo za to je zveřejnit?

Štítky:

Žádné komentáře

Váš názor

Search